Naše město

Pracujeme ve městě Hranice na Moravě.

Hranice jako název osady se poprvé objevil v roce 1169 a teprve roku 1270 byla osada povýšena na město.
Posledními pány města, stejně tak nedalekého Lipníka nad Bečvou a celého okolí byli , podle archívů, páni z rodu Pernštejnů.
Město leží přímo v údolí Moravské brány,kde se rozdělují vody těchto řek: Dravá Odra z Oderských vrchů teče do moře Baltického,klidnější Bečva spojuje svůj tok s řekou Moravou,splývá s Dunajem a odtéká do moře Černého.

 Na tuto skutečnost máme u nás jedinečný památník “Předěl” na návrší nad hranickou cementárnou. Vody se tu sice rozdělují, ale odedávna byla jejich spojnicí starobylá obchodní cesta. Po známé obchodní cestě putovali Moravskou branou v posledních staletích před naším letopočtem kupci s nákladem vzácného jantaru od modravého Baltu k jihu.

Dlouho známá je také naše Hranická propast, hluboká 329,5 metru,která se nachází v přírodní rezervaci Hůrka nad teplickým nádražím.

 


Ojedinělou přírodní zvláštností,přesahující hranice našeho státu,jsou aragonitové jeskyně,ukryté v kopci nad léčebnou Bečvou nedalekých lázní - Teplice nad Bečvou. Lázně přitahují pacienty z širokého okolí svými léčivými prameny. Z onemocnění se zde léčí zejména postižení srdeční a cévní choroby. Možnost léčby je i ambulantní.

Naše další památky v Hranicích,které stojí za shlédnutí:

  • Renesanční zámek,ve kterém je dnes umístěn městský úřad
  • Hranická radnice s pozdně gotickým sálem
  • Židovský hřbitov,hned za naší ordinací
  • Renesanční dům s grafity v Hřbitovní ulici podél říčky Veličky, která protéká částí města a která v roce 1997 –v roce povodní, ohrožovala tento vzácný dům. Památky,hodné zhlédnutí, v nedalekém Lipníku nad Bečvou:
  • Kláštěrní kostel sv. Františka Serafinského
  • Mohutná zvonice z roku 1609
  • Štíhlé věže obou kostelů s otevřenými ochozy

 Významné památky okolí:

  • Hrad Helfštýn,jeden z největších hradů u nás, který se za pomoci dobrovolníků a organizací dostavuje do původního stavu.Konají se zde každoročně mezinárodní soutěže řemesel,občas vystoupí skupina historického šermu, či je uváděno divadelní nebo koncertní dílo.Také se zde pořádají různé výstavy a celé léto je hrad obléhán početnými návštěvníky.
  • Původní železniční viadukty z poloviny 19 století.

Tolik krátce z naší historie.