Jitrocel kopinatý

Už ve starověkém Řecku jitrocel platil za nenahraditelnou bylinu pro svou schopnost odebírat horkost. Ve válečných bitvách mnoha vojákům zachránil život. Jeho listy dezinfikují a stahují běžné rány.

Účinky využitelné v gynekologii

  • Užití čaje při zánětu ledvin a močového měchýře
  • Vatu namočenou v odvaru přikládáme na krvácející hemeroidy

Popis rostliny

Vytrvalá bylina průměrně 30 cm vysoká, s přízemní růžicí řapíkatých, kopinatých listů. Drobné nenápadné květy jsou uspořádány ve štíhlém klasu.
Léčivé vlastnosti má i jitrocel větší, který má větší listy.
Nejvhodnějším obdobím pro sběr listů z nekvetoucích rostlin je květen - červenec. Při sběru používáme srpu či nože a listy sušíme v tenkých vrstvách, aby se nezapařily. Suší se nejlépe umělým, ale mírným teplem a skladuje se v suchu.

Léčivé látky

Listy obsahují málo stálý glykosid aukubin, slizy, třísloviny, cukry a další málo známé látky s celkovým účinkem tišícím, protizánětlivým a hojivým.

Praktické tipy

Jitrocelový sirup podle Marie Treben
Sama o něm ve své knize - Z mé domácí lékárny uvádí: "Z čerstvých listů jitrocele kopinatého vyrobený sirup působí jako krev čistící prostředek a měli bychom jej užívat denně před každým jídlem - dospělí jednu polévkovou lžíci a děti čajovou lžičku."
Rozemeleme čtyři vrchovaté hrsti čerstvě umytých listů jitrocele kopinatého na masovém strojku. Tuto kaši z listů polijeme menší dávkou vody, aby se trochu zředila - a pak přidáme 250g včelího medu a 300g surového cukru. Na malém plameni a za stálého míchání ohřejeme tuto směs až do okamžiku vzkypění. Jestliže se listy, med a cukr spojily v jednu hustou masu, naplníme ji horkou do čistých sklenic a postavíme sirup do chladničky.

Čaj z jitrocele
2 lžičky sušených řezaných listů přelijeme 1 l vody a necháme 7 min. louhovat. Přecedíme a popíjíme vlažný.