Proč je důležité i ve stáří vyšetřovat prsa?

Protože je mammografický screening vyšetření prsů určen pro ženy do 69 let,neznamená to,že ženy starší již karcinomem prsu nejsou ohroženy.
Toto nebezpečí číhá v každém věku ,a proto zůstává samovyšetření prsů jednou z nejdůležitějších diagnostických metod,a mělo by být součástí osobní hygieny každé ženy.
Podle hesla :„Poznej svá prsa“ si teď ve stručnosti řekneme ,jak na to.

Jak často prsa vyšetřovat?

Doporučuji ženám vyšetřovat prsy aspoň 1x měsíčně a zásadně po skončení menstruačního krvácení,nemá-li žena menstruaci,tedy vždy na začátku každého měsíce.

Co k tomu potřebuji?

  • Klidnou místnost
  • Židli
  • Zrcadlo
  • Vlastní ruce
  • lůžko

Čím vyšetření provádím?

Nejlepšího hmatu docílíte,když budete vyšetřovat celou plochou bříšek prstů,tak jak je to na obrázku naznačeno a s použitím všech prstů

Jak vyšetření provádím?

Vyšetření se provádí pohledem a pohmatem.

První fázi zahajujeme vyšetřením ve stoje nebo vsedě před zrcadlem:
a. s volně visícími končetinami
b. se vzpaženými končetinamiHodnotíme prsa pohledem a zjišťuje odchylnou vzájemnou velikost, nerovnost ,barevné změny,zarudnutí, zvýšenou žilní kresbu a podobně.
Druhá fáze:

 

Prs rozdělíme na 4 stejné čtverce-kvadranty a postupně vyšetřuje horní a dolní kvadranty každého prsu jemným pohmatem a krouživými pohyby hledáme nerovnosti.
Třetí fáze:

 

Si všímá tvaru,sekrece,vtažení bradavky.Po stisknutí dvorce sledujeme,zda neodtéká sekret,krvácení. Toto provedeme u každého prsu.
Čtvrtá fáze:

 

Se věnuje vyšetření obou podpaží a sleduje zvětšené podpažní uzliny.K vyšetření napomůže lehce zvednout jednotlivou ruku tak,aby se podpaží uvolnilo a bylo dobře přístupné Konec vyšetření znamená celý proces opakovat tentokrát vleže s rukou pod hlavou na té straně ,na které zrovna prs vyšetřujete. Při jakémkoli nálezu,nejasnosti se přijďte poradit se svým lékařem.